کلینیک ساختمانی تیراژه | فروش و تامین انواع مصالح ساختمانی

1396/09/08 در ساعت 23:51:42

اخبار یارانه تولید سیمان

عضو کمیسیون عمران مجلس، با تاکید بر ضرورت حذف یارانه سیمان با انجام کار کارشناسی دقیق، گفت: رکود بی سابقه ای در بازار مسکن حاکم شده و نمی توان به این دلیل که با حذف یارانه سیمان تاثیر منفی بر قیمت مسکن ایجاد خواهد شد از این موضوع سرباز زد.

اخبار یارانه تولید سیمان

ماجرای این روزهای یارانه سیمان

حذف ضربتی یارانه سیمان به صلاح نیست/افزایش مصرف سیمان دغدغه تولیدکنندگان را رفع می کند

منبع: ایران پخش به نقل از سیمان خبر از خبرگزاری مجلس | 1396/09/08

عضو کمیسیون عمران مجلس، با تاکید بر ضرورت حذف یارانه سیمان با انجام کار کارشناسی دقیق، گفت: رکود بی سابقه ای در بازار مسکن حاکم شده و نمی توان به این دلیل که با حذف یارانه سیمان تاثیر منفی بر قیمت مسکن ایجاد خواهد شد از این موضوع سرباز زد.

این در حالی است که چند روز پیش  داود کشاورزیان معاون وزیر راه و شهر سازی، در همایش دوام حفاظ‌های بتنی،‌ یشنهاد کرد که دولت یارانه حامل‌های انرژی برای تولید سیمان را حذف کند و در این باره گفت: در حالی که قیمت جهانی حامل  های انرژی گاز و برق حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ تومان است، قیمت آن در داخل کشور بر اساس واحد محاسبه آن بین ۷۰ تا ۸۰ تومان است، از این رو همواره چندین میلیون تن کلینکر در سطح کارخناجات تولید کننده سیمان و جود دارد و به قیمت پایین تر از قیمت تمام شده صادر می‌شود.

 

به گزارش سیمان خبر، سیدحسین افضلی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به وضعیت صنعت سیمان در کشور، گفت: ادامه پرداخت یارانه به این صنعت در شرایط فعلی کشور به صلاح نیست.

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در راستای حمایت از یک صنعت سیاست های حمایتی و یارانه ای اگر به صورت همیشگی و دائم باشد جوابگو نیست، افزود: ارایه یارانه به صورت دائم به کالاهای استراتژیک لازم است اما در مورد سیمان سرپا نگه داشتن این صنعت با منابع بیت المال معقول نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه افزایش مصرف سیمان در کشور می تواند تا حدودی به رفع مشکلات این صنعت کمک کند، تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از جاده های کشور با پوشش آسفالت هستند که اگر جای خود را به پوشش های بتنی بدهند به طور حتم رونقی در بازار بتن ایجاد شده و سرمایه گذار نیز رغبتی برای حضور در این عرصه پیدا می کند.

پرداخت یارانه به سیمان به ضرر مصرف کننده و تولید کننده است

افضلی با بیان اینکه ادامه پرداخت یارانه به صنعت سیمان به ضرر مردم است، گفت: نحوه حذف یارانه صنعت سیمان باید با مطالعه کافی و در نظر گرفتن تمامی جوانب کار باشد، زیرا حذف ضربتی آن به صلاح نبوده و مشکلات موجود را چند برابر می کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه حذف یارانه سیمان و افزایش قیمت آن چه تاثیری بر سایر قیمت ها به ویژه نرخ مسکن دارد، ادامه داد: با حذف یارانه سیمان ضمن در نظر گرفتن تمامی جوانب موضوع نه تنها استفاده کننده نهایی آسیب نمی بیند بلکه زمینه کار و جاذبه برای تولید کننده هم ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به شرایط فعلی کشور و رکود حاکم بر بازار مسکن، گفت: در شرایط موجود رکود سنگینی در بازار مسکن حاکم است و نمی توان به این دلیل که با حذف یارانه سیمان تاثیر منفی بر قیمت مسکن ایجاد خواهد شد از این موضوع سرباز زد.

خانه اولی ها توان خرید مسکن را ندارند

افضلی گفت: متاسفانه قیمت مسکن در شرایط موجود به گونه ای است که بسیاری از اقشار جامعه به ویژه خانه اولی ها توان خرید مسکن  ندارند اما باز هم ادامه پرداخت یارانه به سیمان به صلاح نیست زیرا هزینه های تولید این فراورده ساختمانی باقیمت تمام شده آن همخوانی ندارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه به طور حتم میزان افزایش قیمت مسکن در پی حذف یارانه سیمان بستگی به این دارد که در سازه چه میزان از سیمان استفاده شده است گفت: باید راهکارهای مناسب دیگری را در خصوص نرخ فراورده های ساختمانی همچون سیمان در نظر بگیریم تا در صورت افزایش نرخ ها، گرانی در بحث مسکن سرشکن نشود.

منبع: ایران پخش به نقل از سیمان خبر از خبرگزاری مجلس | 1396/09/08