صادرات سیمان به آفریقا

صادرات سیمان به آفریقا

منوی اصلی (2)

ارسال بار به تمام نقاط کشور

صادرات سیمان به آفریقا


sadrat.jpg


ایران با تکیه بر انرژی یارانه‌دار و نیروی انسانی متخصص می‌تواند سیمان را به قارهآفریقا برساند. با توجه به گزارشات اعلام شده از اتاق بازرگانی تهران، درباره کاهش نرخ تسهیلات صادرات صندوق توسعه ملی به ۱۱درصد صحبت شده است.

در کارگروهی که برای رفع مشکل صادرات سیمان در ستاد اقتصاد مقاومتی تشکیل شد مصوب شد اعتبار ارزی برای ایجاد تقاضا و حمایت از صادرکنندگان درنظر گرفته شود.

و کاهش نرخ سود تسهیلات صادراتی به ۱۱درصد در ادامه ایجاد همین اعتبار است و اگر برگشت این تسهیلات ریالی باشد می‌توان به این کاهش نرخ امیدوار بود اما اگر نرخ ۱۱درصد تسهیلات را برای اعتبار ارزی در نظر بگیرند، با توجه به نوسانات نرخ ارز باید گفت که این تسهیلات به صادرکنندگان کمکی نمی‌کند.

با اشاره به نشست کارگروه ویژه سیمان با معاون اول رییس‌جمهوری و تصمیم‌های گرفته شده برای کمک به صادرات سیمان گفت: دولت گام‌های خوبی برداشته و اختصاص اعتبارات در حال عملیاتی شدن است.

تلاش ایران برای صادرات سیمان به کشورهای افریقایی مصوب شد تا دولت برای ایجاد رقابت در عرضه سیمان به کشورهای افریقایی یارانه حمل‌ونقل پرداخت کند. ۳ ماه پیش یک‌هزار میلیارد برای این امر تصویب شد و با توجه به مذاکرات انجام شده در ستاد اقتصاد مقاومتی با راه‌آهن و کشتیرانی امیدواریم هرچه زودتر هزینه‌های سوخت صادرات سیمان ایران به افریقا پرداخت شود.

تلاش داریم سیمان ایران را به ساحل عاج صادر کنیم و پیش از این به تانزانیا سیمان صادر کردیم. مذاکرات را برای انعقاد قراردادهای صادراتی با کشورهای افریقایی شروع کردیم که در آستانه قطعی شدن است.

امیدواریم با توجه به استفاده از انرژی یارانه‌دار هرچه زودتر امکان صادرات به افریقا فراهم شود. کشورهای رو به توسعه افریقایی بازاری مناسب، پرمصرف و دائمی برای ایران است و با وجود حضور رقبایی که از امتیازهای بسیاری برای صادرات سیمان به افریقا برخوردارند می‌توانیم به این بازار امیدوار باشیم.

با اشاره به مزیت‌های رقبای ایران در صادرات سیمان به کشورهای قاره آفریقا سهم کلینکر در تولید سیمان دنیا ۲۵درصد و دیگر افزودنی‌ها ۷۵درصد است، درحالی‌که قیمت تمام‌شده در حوزه کلینکر محاسبه می‌شود نه سایر افزودنی‌ها. از سوی دیگر ما به‌دلیل تحریم‌ها فرصت‌های پیش روی صادرات سیمان را پیش‌بینی نکرده بودیم و این در حالی است که شرکت‌های پیشران در حوزه سیمان در محل مصرف سیمان کارخانه احداث و هزینه حمل‌ونقل را از قیمت تمام‌شده حذف کرده‌اند. سیمان در رقبایی مثل چین از سوی ارتش این کشور حمل می‌شود و این در حالی است که ما بارها استفاده از ظرفیت‌های خالی ارتش برای حمل‌ونقل محصولات صادراتی را پیشنهاد کردیم اما به آن توجه نشده است.

در حال مذاکره برای صادرات سیمان و قطعی کردن توافق‌ها است. نمایندگان اتاق تهران با اشاره به تخفیف ۱۵درصدی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای صادرات سیمان پیش از دریافت یارانه حمل‌ونقل نیروی انسانی متخصص و انرژی یارانه‌دار از مزیت‌های صادراتی ماست و امیدواریم با تکیه بر این امتیازات به جایگاه خوبی در بازار افریقا در صادرات سیمان برسیم و در این زمینه موفق شویم تا بتوانیم تولیدات سیمان داخلی که با رکود اقتصادی بدی روبرو بود است را از بین ببریم و به تولیدات و اقتصاد داخلی کشورمان کمک شایانی نماییم اعضای هیئت نمایندگان اتاق تهران با کمک یارانه دولتی سعی در رسیدن به این صادرات بزرگ و مدوام را دارند.

مدیریت فروش

فروش داخلی : 09128404662

فروش داخلی : 09123798695

شماره دفتر: 02144274398

مطالب مرتبط:

صادرات سیمان به آفریقا

صادرات سیمان به گرجستان

صادرات سیمان به عراق

صادرات سیمان به افغانستان

صادرات سیمان به آذربایجان

صادرات سیمان به ترکیه

0%